28.7.09

FRANSA LYON


Fransa' nın gastronomi baskenti olarak kabul edilen Lyon, ülkenin en yoğun nüfusa sahip ikinci sehridir... Saone ve Rhone nehirleri kıyısında yer alan şehir, kıyı sehirlerin masumiyetini her yönü ile hissettiriyor.

Rönesans mimarisinin basarılı örneklerinin yanı sıra, her köşesinde müze ve sanat durakları bulunan kent, önem verdiği sanat dalları kadar dünya mutfağına kazandırdığı lezzetleriyle de dikkat çekiyor. Kafeleri ile olduğu kadar bistrolari ile ünlü Paris`in 19-yüzyıldan bu yana devam ettirdiği bistro kültürünün Lyon' daki adı, 'bouchon' (bu-son). Geleneksel 'bouchon'lan keşfetmek Lyon'u tanımak demektir.
MÜZE TURU SONRASI KEKİKLİ KIS
17. yüzyıldan bu yana Lyon, Paris`ten sonra sanatın gelişimine en çok katkıda bulunan şehir olarak biliniyor. Antik eserlerin yer aldığı küçük Louvre Müzesi olarak adlandırılan sarayda, 5 asırlık tablolara, heykellere ve objelere rastlamak mümkündür.

Güzel Sanatlar Müzesi `nin yer aldiğı Saint Pierre Kilisesi sonrası, canınız farklı bir müze gezmek isterse Lyon`un kumaş müzesi oldukça ilgi çekici. Tekstil alanında öncü şehirlerden biri olan Lyon`daki bu müze, renkli ipek kumaşlar, halılar ve duvar kağıtlarından oluşturulmus farklı kompozisyonlarla dikkat çekiyor. Müze turunuz sonrasında Lyon sokaklarına çıktığınızda soğan ve baharat kokularınn yükseldiği `bouchon ların kapısını çalmakta fayda var.

Yemeğinize istah açıcı etkisiyle bilinen ve tipik bir Fransız lezzeti olan soğan çorbasi ile başlayabilirsiniz. Lyon`da krema ile pişirilen soğan çorbasının lezzeti her yerdekinden farklı. Kentin en çok bilinen `bouchon` yemeği `Quiche Lorraine`. Soğan, taze kekik ve Emmantal peyniri kariştırılarak hazırlanan karışım, taze hamura eklenip taş fırınlarda lezzetli kislere dönüşüyor. Tek kişilik kisle-rin yanı sıra 4 kişilik pasta boyunda hazırlananları da vardır. Lyon`un tipik salatası, sirke soslu kıvırcık salata tabağı da kisin yanında servis edilen garnitürlerden, isteğe göre salataya çılbır yumurta ve kruton da eklenebiliyor.
Lyon - Fransa Lyon - Fransa Lyon - Fransa

LYON YEMEKLERİ
Lyon Mutfağında akşam yemekleri uzun ve lezzet dolu dakikalar olarak kabul ediliyor. Çoğunlukla aile ile geçirilen, en neşeli dakikaların yaşandığı akşam yemeklerinde, ister bir 'bouchon'da, ister evde, isterseniz sevimli bir Lyon kafesinde olsun, ana yemek için 3 ayri seçenek sunuluyor. Belçika'nın vazgeçilmez lezzeti midye, Lyon'da da oldukça popüler. Midye Mariniere, gün batımından itibaren restoranların mönülerine ekledikleri ilk lezzet. Beyaz sarap, soğan ve maydanoz ile özel midye tencerelerinde pişirilen midyenin sosu da kendisi kadar lezzetlidir.

Lyon' da et yemekleri genellikle tencerede pişiriliyor. Yahni benzeri tatların en bilineni domates soslu biftek. Kısık ateşte saatlerce yumuşatılarak pişirilen bifteklerin her damak lezzetine hitap ettiği söyleniyor. Lyon'un Fransız Mutfağına en büyük katkısı kaz ciğeri. Toie gras olarak adlandırılan yemek, `bo-uchon`lara özgü bir tat. Gerek etin, gerek midyenin, gerekse ciğerin yanında sunulan vazgeçilmez lezzet ise kızarmıs patates. Majör Martin Caddesi`nde yer alan Cafe des F^dera-tions, üç lezzeti de başarı ile sunanlardan sadece biri. Akşam yemeklerinde lezzetli `bouchon` tatlarına Lyon`un 31 farklı mahzeninde bekleyen kırmızı ve beyaz saraplar ile yeni mahsuller eşlik ediyor.

LEZİZ KRUVASANLAR
Lyon, Fransiz Mutfağı nın geleneksel tatlarını basarı ile sunan kentlerden bir tanesi. Michelin yıldızlı restoranları, dünyaca ünlü şef aşçıları ile tanınan kentin, eski Lyon`da yer alan pastanelerinde sabahın ilk işikları ile duyulan kokular çikolatalı kruva-san ve sıcak çikolatadan geliyor. `Pain au chocolat` olarak adlandırılan kruvasanların vişnelisi de son yılların tercih edilen lezzetlerinden. Nehir kenarında sabah yürüyüşünü bitirenler, okula yetişenler, çalışanlar ve Lyon`u keşfedenler geleneksel tatlar kuyruğuna giriyor. Gün batımı saatlerinde, Rhone Nehri`nden kenti izleyip tekne turuna çıkanlara limonata ikram ediliyor. Ev yapımı limonatanın az şekerli ve buruk tadı, Lyon un önemli lezzetlerinden biri.

(Michelin yıldızlı restoranları, dünyaca ünlü şef aşçıları ile tanınan kentin, eski Lyon`da yer alan pastanelerinde sabahın ilk ışıkları ile duyulan kokular çikolatalı kruvasan ve sıcak çikolatadan geliyor.

8 yorum:

nurşen dedi ki...

Çok güzel anlatmışsın arkadaşım.Böyle değişik yerler görmeyi ve farklı kültürlerle kültürler tanışmayı Allah bizede kısmet etsin.
Sevgiler

Willyo Alsyah P.Pratama dedi ki...

I visited your blog, do not forget to visit my blog ..

nurşen dedi ki...

günün aydın olsun arkadaşım,hayırlı cumalar.

Adsız dedi ki...

Your blog keeps getting better and better! Your older articles are not as good as newer ones you have a lot more creativity and originality now keep it up!

Adsız dedi ki...

I've had my iPad in support of close to 2 months minute and I'm considerable you, Steve jobs certainly has his disposition of converting people to be a Mac/Apple fan. I own the iPad without 3G because I didn't be deficient in to arrange to pay in behalf of a new line in layout to grow the micro SIM card. So I've kinda lawful lived with my iPad only where there's wifi connection. Which are aplenty anyway at Starbucks, Mcdonalds, and the libraries. This was before my benefactor introduced me to a superb nature thither this problem -- a 3G wifi router AP that supports GPRS, GSM, WCDMA, HSUPA, HSDPA, UMT and WORK ONE'S WAY!

I purchased the [url=http://www.dealtoworld.com/goods-16971-Huawei+E5830+3G+WiFi+Router+AP+%28WCDMAHSUPAHSDPAUMTEDGEGPRSGSM%29.html]Huawei E5830 3G WiFi Router AP (WCDMA/HSUPA/HSDPA/UMT/EDGE/GPRS/GSM)[/url] from DealtoWorld.com, in the Networking department, underneath my alter ego's encouragement, and I in he gets points or commission from my purchase, since he's a DealtoWorld.com affiliate. The router AP is decidedly little, lightweight and convenient. So now I can connect to wifi anywhere with mp iPad! I no longer sine qua non to go in quest of high-pitched and low because a wifi AP at cafes etc. Nor invest so much of my money on caffeine overdose at Starbucks and other cafes. In addition, the 3G Wifi Router AP supports mignonne much all the bandwidths -- GPRS,GSM,WCDMA,HSUPA,HSDPA,UMT,EDGE. Take off a look at pictures I've uploaded of the Huawei 3G WiFi router that has made my fixation so much easier, and is promoting a healthier caffeine-free lifestyle. It proves that a geek lifestyle does not unavoidably have planned to take off keeping in keeping with coffee.
And to imagine I was looking at paying supplement to upgrade to the iPad that supports 3G! I'm so keen that that's not necessary anymore with this 3G wifi router AP. I can right-minded lock to the internet wherever I am with the Huawei 3G Wifi Router, as sustained as there is signal. This is not a technology invention per se, but it has certainly made my flair immeasurably more effectual! Further, I'm able to lay my shekels that I would normally spend on Starbucks, McCafe, and other cafes with wifi! Which, by the fail, makes me astonishment whether it's a ploy by Steve Jobs, to organize launched the 3G iPad version purely much later, so that wifi cafes can enjoy lavishness of trade from iPad wifi version. But I digress.

The 3G WiFi router AP I bought from [url=http://www.dealtoworld.com]DealtoWorld.com[/url] would unquestionably also be expert to authorize to me download and play about with my apps on my iTouch, though I haven't tried it yet. Shouldn't be a problem I should think. This $100+ may be the best money I've spent since it enables me to entertain a sort of WiFi nucleus wherever I am. If I was more entrepreneurial, I can composed start charging other geeks at cafes without WiFi for offering access to them. I'm sure I can question draw go the $100 this way! Alternatively, maybe I can start being an affiliate of DealtoWorld.com too, since I'm starting to allow more gadgets and tools there, and acquire been spreading word vibrant to my kids and friends. Not only that, Christmas is coming in less than 2 months' time, and I recollect this Huawei 3G WiFi router would take in a splendid grant concerning diverse of my tech geek friends. I'm unfaltering they'll also valuable how shining and cool the router looks!

Adsız dedi ki...

Lek pobudza [url=http://www.hotelmorskieoko.pl/uroda-i-zdrowie/perfumy/perfumeria.html]Perfumeria internetowa[/url] zredukowanie asymilowania posady tluszczowych dziêki cz³owieczy organizm. Owo zupe³nie dziewiczy lek w celu podfruwajek, które potrzebuj¹ odchudziæ siê i ukoñczyæ na ulepszony pr¹d posi³ków. Panaceum ten poprzewraca zwiêkszyæ efektywnoœæ odchudzania o 45 % w zestwieniu spoœród zastosowaniem [url=http://www.perfumeryjna.pl]Perfumeria internetowa[/url] tylko diety tudzie¿ æwiczeñ fizycznych. Lekarstwo tamten zakupisz w aptece internetowej. Inwitujemy do przebojowej online taniej apteki internetowej po wyci¹gi a po informacje o ekstraktach. Gór tote¿ alli Powierzamy ta¿ posiad³oœci¹ op³atê specyfików zaœ no krain¹ satysfakcjê zwiedzaj¹cych stronicê. Apteka internetowa jest jedn¹ spoœród siedmiu w najwy¿szym stopniu jednostkowych i pierwszorzêdnych siê portali zapewniaj¹cych dostarczanie artyku³ów farmacetycznych.Musimy daæ do obejrzenia w tej chwili trzy rodzaje prepratów. Polska apteka o jakiej piszemy dzia³a w strategia bezusterkowy a zleca [url=http://www.perfumeria.tm.pl]Perfumeria internetowa[/url] farmaceutyki w przewiewu skoro tylko jednego dnia od czasu momentu przyrz¹dzenia twojego zlecenia. Przed chwil¹ spoœród owego przeprowadza szampañskie [url=http://www.ninaricci.pl]Perfumeria internetowa[/url] opinii pacjentów. Na s³aby brzuszekJest sporo suplementów diety na schudniêcie. A¿ do istotnych przystaj¹ te obejmuj¹ce w zespole l-karnitynê, jakkolwiek rzeczwiœcie sprawdzonym a a wykazanym postêpowaniem przypadkiem zaaprobowaæ siê jeno alli posiadaj¹cy tzw.orlistat.Sposób od¿ywiania siê jednak oraz praktyka fizyczne w potê¿nym szczeblu rozstrzygaj¹ o dobrym zegnaniu [url=http://www.hotelmorskieoko.pl/uroda-i-zdrowie/perfumy/perfumeria-internetowa.html]Perfumeria[/url] donios³oœci.Na menopauzêMenopauza istnieje niekiedy, podczas gdy krwawienie koñczy, i jajniki ca³kowicie przestaj¹ aktywowaæ jajeczka. Na menopazuê zmienne s¹ takie amalgamaty jak diohespan max, diosminex obejmuj¹ce diosminê. Czas menopauzy choæ nie implikuje gwoli p³ci pieknej klêski natomiast wypada z ni¹ siê zmierzyæ.

Adsız dedi ki...

Hello. Facebook takes a [url=http://www.nodepositbonus.gd]online craps[/url] risk on 888 casino furnish: Facebook is expanding its efforts to institute real-money gaming to millions of British users after announcing a carry out with the online gambling chuck 888 Holdings.And Bye.

Adsız dedi ki...

It is Miuccia [url=http://www.furworld.ru/ ]шубы из китая [/url] and Patrizio Bertelli who find the secret of Prada and invent the earliest black nylon Prada handbag on this planet which opens the successful and beneficial entrance of celebrated handbag brand. Prada Handbags is renowned for its luxurious. Each lady wants a Prada handbag which presents the fashion and the way of life. Prada store sells cheap Prada, including Prada purses and Prada handbags. [url=http://www.furworld.ru/ ]фабрика меха [/url] is the ideal method to pick a bag of high quality and finest designed. With the growth and development of Prada, more and more [url=http://www.furworld.ru/ ]Шубы [/url] are established. Ordering Prada handbags and Prada wallets in [url=http://www.furworld.ru/ ]Шубы оптом [/url] could help you save quite a few cash and time. [url=http://www.furworld.ru/ ]Шубы [/url] is another good choice for you. [url=http://www.furworld.ru/ ]меховая фабрика [/url] should never let you down.

EĞLENCE