26.3.09

Antalya'da gezilecek tarihi ve turistik yerler


ANTALYA


Türkiye'nin en çok turist çeken şehri olan Antalya'nın ilçeleri dışında şehir merkesinde ve civarında nereleri görebilirsiniz? Tarihi ve Turistik yerleri nerelerdir? Alışveriş mekanları, doğal güzelliği olan yerler, dincence ve eğlence mekanları nerelerdir?
Antalya'daki müzeler

Antalya Müzesi Türkiye'deki sayılı müzelerdendir. Oldukça zengin bir koleksiyona salip müzenin geçmişi 1. dünya savaşına dayanır. İtalyan işgali sırakında değerli tarihi eşyaların kaçırılmasını önlemek maksadıyla kurulmuş olan Müzede sergilenen tarihi eserlerin büyük çoğunluğu bu yöreye aittir.
Bu müzenin dışında Side'de bir, Alanya'da 3 adet müze daha vardır. Alanya'da Atatürk evi de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Antalya'daki tarihi yerler, ören yerleri


Surlar: Günümüze Hadrian kapısı, birkaç burç ve kuleler kalmıştır.
Antalya'nın en eski yerleşim yeri olan ve Kaleiçi olarak anılan semti bugün büyük bir kısmı yıkılmış olan surlarla çevrilidir.
MS 130 yılında Kral Hadrianus'un şehre gelişi onuruna yapılmış olan Hadrian Kapısı ve yanındaki iki kule halen ayaktadır.
Sıcaktan ve güneşken korunmak amaçlı inşaa edilmiş tarihi Antalya evleri de görülmeye değer.
Antalya'nın 18 km doğusundaki Perge antik şehri yapılan kazılar neticesinde ortaya çıkarılan önemli kalıntılar şunlardır: Tiyatro, Stadion, Agora, Sütunlu cadde, nekropol, surlar, gymnasium, hamam, anıtsal çeşme ve kapılar.Gezilecek diğer yerler

Cam piramit: Fuar ve kongre merkezi olarak kullanılan bu modern yapı 1997'de yapılmıştır.
Antalya Kültür Merkezi: 1996'da açılışı yapılan kültür merkezinin iki salonu vardır.
Kaleiçi Yat Limanı, Marina
Semtevi: Fuaye ve Sergi Salonu, Yönetim, Kitaplık, Arşiv, Muhtar Odası, Sağlık Odası, Derslikler, Kültür Evi Salonu ve Sahnesi gibi bölümlerin olduğu bir kültür mekezidir.
Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya'daki ŞelalelerAntalya'da toplam 3 adet gezilesi şelale, çağlayan vardır. Bunlar; Antalya şehir merkezine 8 kilometre mesafedeki Düden şelalesi, ki bu şelalenin çevre düzenlemesi yapılmış olup, piknik alanı, cefeler mevcuttur. Havalanı yolu üzerindeki Kurşunlu şelalesi. Ve en meşhur şelalelerden olan Manavgat şelalesi.

2 yorum:

http.//belguzaranne.blogspot.com dedi ki...

merhaba guzellıklerle dolu bır hafta dileğiyle Ülkemız çok guzel

Adsız dedi ki...

naber ben selen arkadaşlar bu konu ingilizce ödevime çok yardımcı oldu hazırlayan kişilere çok teşekkür ediyorum!!:)

EĞLENCE